Kiekvieno danties šaknies kanale yra nervas ir danties audinius maitinanti kraujagyslė – visa tai sudaro danties šaknies kanale esančią pulpą. Bakterijoms patekus į šaknies kanalą , prasideda  pulpos uždegimas. Pagrindinis bakterijų patekimo kelias yra danties ėduonis. Taip pat nervo uždegimas gali išsivystyti dėl dantų traumos, netaisyklingai atliekamų gydymo procedūrų, išplitusios periodonto (dantį kaule laikantis raištis) patologijos ir kt.

Negydant dantų karieso, dantų šaknų kanaluose esanti pulpa apmiršta ir šaknies kanalas tampa bakterijų rezervuaru. Ilgainiui bakterijos ir jų veiklos produktai prasiskverbia pro danties šaknies viršūnę ir sukelia apie šaknies viršūnę esančio kaulo irimą ir uždegimą. Negydant uždegimo galima sulaukti rimtesnių komplikacijų, kurių gydymas tampa sudėtingesnis ir reikalaujantis daugiau pastangų.

Pulpos uždegimui neišplitus už šaknies kanalo ribų pacientai gali jausti aštrų savaimę prasidedantį skausmą. Skausmas dažniausiai prasideda naktį, pakeitus padėtį iš stovimos į gulimą. Skausmas yra sunkiai lokalizuojamas. Vaistai nuo skausmo nepadeda arba padeda tik trumpam laikui.

Kuomet uždegimas išplinta už šaknies kanalo ribų, skausmas būna maudžiantis, gerai lokalizuotas, vaistai nuo skausmo yra gana efektyvūs. Tam tikrais atvejais, kai uždegiminis procesas išplinta, galimas minkštųjų audinių patinimas aplink priežastinį dantį. Tuomet gali atsirasti ir bendrinių simptomų, t.y pakilti temperatūra, padidėti sritiniai limfmazgiai ir pan. Taip pat burnos ertmėje, dažnai prie pažeisto danties gali atsirasti fistulė („pūlinukas“). Šis darinys neretai išnyksta, o po tam tikro laiko vėl iškyla burnos ertmėje. Tai rodo lėtinį apie danties šaknį vykstantį uždegimą. Dažnai pasitaiko, kad pacientai net ir gerokai išplitus uždegimui nejaučia jokių simptomų.

Pradinis dantų šaknų kanalų gydymas priklausomai nuo diagnozės užtrunka nuo 1 iki 14 dienų. Pirmojo vizito metu yra išvalomi visi bakterijų pažeisti audiniai, šaknies kanalas yra dezinfekuojamas, įvedami vaistai, uždedamas laikinas užpildas. Antrojo vizito metu po 7 – 14d. kanalai yra užplombuojami ir yra atstatomas dantis. Sudėtingais atvejais gydymas gali užtrukti ir ilgiau.

Dantų šaknų kanalų gydymas labai svarbus norint išsaugoti „nuosavą“ dantį burnos ertmėje. Siekiant kuo kokybiškiau atlikti šaknų kanalų gydymą yra nuolatos kuriami nauji gydymo metodai ir tobulinami jau esami.